تبلیغات
سرای مسلمانان سرای رضاست (علیه السلام)

سرای مسلمانان سرای رضاست (علیه السلام)
کشکول اینترنتی
قالب وبلاگ

قال الامام علی علیه السلام:

کانت الفقهاء و الحکماء اذا کاتب بعضهم بعضاً کتبوا بثلاثٍ لیس معهنَّ رابعة: من کانت الآخرة همُّهُ کفاه الله همُّه فی الدنیا و من أصلح سَریرتَه أصلح الله علانیّته و من أصلح فیما بینَه و بین اللهِ عزُّوجلّ أصلح اللهُ فیما بینه و بین النّاس.

امام علی علیه السلام می فرمایند: فقها و حکما هر گاه می خواستند نامه ای به هم بنویسند و نصیحتی کنند، سه جمله می نویسند که چهارمی ندارد: کسی که همّتش آخرت باشد خداوند مهمات او را در دنیا کفایت می کند و کسی که باطنش را اصلاح کند، خداوند ظاهر او را اصلاح می کند و کسی که رابطه ی خود را با خدا اصلاح کند، خداوند رابطه ی او را با مردم اصلاح می کند.

شرح حدیث:

امام علیه السلام در ابتدای این حدیث می فرماید: فقها و حکما هر گاه می خواستند نامه ای به هم بنویسند و نصیحتی کنند، این سه جمله را می نوشتند؛ ممکن است تعبیر فقها اشاره به تابعین شرع و حکما اشاره به تابعین عقل باشد. نصایح سه گانه عبارتند از:

1-اگر بر سر دو راهی دنیا و آخرت قرار گرفتید و ادامه ی هر دو ممکن نبود، آن ها که به راه آخرت بروند، خدا مشکل دنیای آن ها را هم حل می کند، «و من یتق الله یجعل له مخرجاً * و یرزقه من حیث لا یحتسب»، «سوره ی طلاق، آیات 2 و 3» و هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می کند * و او را از جایی که گمان ندارد روزی می دهد

2-در رابطه ی انسان با خودش، در جایی که ظاهر و باطن در تضاد قرار می گیرد، کسی که باطنش را اصلاح کند، خدا ظاهرش را اصلاح می کند.

3-کسی که در دو راهی رضای خالق و مخلوق، رضای خالق را در نظر بگیرد، خدا رابطه ی او را با بندگان اصلاح می کند.

اینها شاخه های توحید افعالی است؛ یعنی اگر اعتقاد داریم که دل های بندگان به دست خداست باید به سمت رضای خدا برویم و رفتن به این سو چیزی از ما نمی کاهد.

اینکه امام فرمود سه چیز است و چهارمی ندارد دلیل آن، این است که رابطه ی انسان یا با خداست یا بخودش یا با دیگران، که در همه ی اینها باید خدا را در نظر بگیرد.

ما نتیجه ی بعضی از آثار را می بینیم و درک می کنیم. به عنوان مثال حسن باطن به ظاهر هم سرایت میکند و کسی که رابطه اش را با خدا درست کند مردم هم چنین افرادی را دوست دارند که اینها طبیعی است، اما بعضی از آثار را درک نمی کنیم به عنوان مثال یرزقه من حیث لا یحتسب، یعنی آن ها را از جایی که گمان ندارند روزی می دهیم، وجهش برای ما روشن نیست.

مهم این است که رابطه ی ما با خدا درست باشد. کسانی که خالق قادر و توانا را رها کرده و سراغ بنده ی ناتوان می روند، ضرر می کنند؛ زیرا نوعی شرک است و مشکل بزرگ دنیای امروز هم همین است که خدا را رها کرده و سراغ بندگان ناتوان می روند.

منبع: کتاب مشکات هدایت، تدوین: محمد رضا حامدی، مسعود مکارم، درس هایی از اخلاق پیشوایان توسط آیة الله مکارم شیرازی مدّ ظلّه، صفحه 100


طبقه بندی: احادیث، عقائد،
برچسب ها: نصایح سه گانه، نصیحت، نصایح، کانت الفقها و الحکما، من حیث لا یحتسب، یرزقه من حیث لا یحتسب، امام علی،
[ شنبه 23 فروردین 1393 ] [ 02:56 ب.ظ ] [ محمد برقعی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

در این وبلاگ ما سعیمان بر این است که مطالب دینی مذهبی مثل تاریخ اسلام-قرآن-علوم اسلامی ووو برای شما عزیزان فراهم نماییم
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
سرای مسلمانان
كد لوگوی ما