تبلیغات
سرای مسلمانان سرای رضاست (علیه السلام)

سرای مسلمانان سرای رضاست (علیه السلام)
کشکول اینترنتی
قالب وبلاگ

قال الامام الصادق علیه السلام:  
ستّة لاتکون فی مؤمن، قیل: و ما هی؟ العسر و النَکِد و اللجاجة و الکذب و الحسد و البغی
امام صادق علیه السلام می فرماید:
شش چیز است که در مؤمن با ایمان نیست، بعضی از اصحاب پرسیدند: این شش چیز چیست؟ امام علیه السلام فرمود: سخت گیری، بی خیری،لجاجت، دروغ، حسادت و ظلم و ستم.


شرح حدیث: این روایت برنامه ای است که تمام شیعیان می توانند خود را با ن بیازمایند تا بدانند تا چه اندازه مؤمنند. شش صفت که شیعیان و مؤمنان واقعی از آن بدورن:

1-سخت گیری: مؤمن واقعی با دوستان و خانواده و... سختگیری نمی کند

2-بی خیری: در قرآن می خوانیم: والّذی خَبُثَ لا یخرج إلّا نکداً«سوره نحل، آیه 105»، سرزمین های بدطینت و شوره زار جز گیاه ناچیز و بی ارزش از آن نمی روید، ولی مؤمن واقعی برکات وجودیش به دیگران می رسد


3-لجاجت: لجاجت با ایمان سازگار نیست، بعضی از افراد به قدری لجاجت دارند که وقتی راه خطایی می روند و به  آن ها گوزشزد می شود از روی لجاجت آن را نمی پذیرند، این صفت در مؤمن نیست

4-دروغ: انسان با ایمان دروغ نمی گوید: إنّما یفتری الکذبَ الّذین لا یؤمنون بآیات الله و أولئک هم الکاذبون«سوره اعراف، آیه 58»، تنها کسانی دروغ می بندند که به آیات خدا ایمان ندارند، آری دروغگویان واقعی آن ها هستند، بنا بر این می توان گفت دروغگو ایمانش ریشه دار نیست

5-حسد: انسان حسود نمی تواند نعمت دیگران را ببیند و ایمان کاملی ندارد، چون اگر ایمانشان کامل بود بجای حسد، غبطه می خورد و همان نعمت را از خدا می خواست نه این که زوال آن نعمت را از دیگران بخواهد(یعنی دوست داشته باشد که خدا آن نعمت را از دیگری بگیرد)

6-ظلم و ستم: انسان های با ایمان ظلم نمیکنند و ظالمان ایمان ضعیفی دارند. حال مطابق این روایات شیعیان و مؤمنان واقعی باید از این صفات دور باشند.

چرا ایمان با این صفات نمی سازد؟

یکی از مهم ترین شاخه های ایمان، توحید افعالی است (یعنی اینکه معتقد باشیم هر کار نیکی که در دنیا انجام می شود فقط و فقط به واسطه ی خداوند انجام می شود و انسان ها وسیله ای بیش نیستند) که سرچشمه ی تمام صفات خوب است، یعنی انسان به این اعتقاد برسد که «لامؤثر فی الوجود الّا الله» همه چیز از جانب خداست، و بدون اراده ی او نمی توان به جایی رسید.

انسان اگر یقین داشته باشد که از خود چیزی ندارد و هر چه هست از ناحیه ی اوست با این صفات زشت جمع نمی گردد، چون سختگیری و بی خیری به خاطر این است که هر چیز را به دست خدا نمی داند و یا لجاجت از خودخواهی نشأت می گیرد و اگر خود خواه باشد و خود پرست نباشد لجاجت نمی کند، و یا با دروغ می خواهد آبرو، ثروت یا مقامی کسب کند که نشان می دهد مالک واقعی را خدا نمی داند. و یا از روی حسد به حکمت خدا اعتراض می کند در حالی که خداوند بی حکمت به کسی چیزی نمی دهد و یا خدا را قادر نمی داند که در حق دیگران ظلم کرده و حق آن ها را به خود نسبت می دهد، این ها همه ضعف توحید افعالی است.

بنا براین لازم و مهم استحکام پایه های توحید به خصوص توحید افعالی است.

منبع: کتاب مشکات هدایت، تدوین: محمد رضا حامدی، مسعود مکارم، درس هایی از اخلاق پیشوایان توسط آیة الله مکارم شیرازی مدّ ظلّه، صفحه 230
طبقه بندی: احادیث، عقائد،
برچسب ها: صفات مؤمن، صفات مومن، صفاتی که در مؤمن نیست، گناه، شرایط مومن، شرایط ایمان، ایمان واقعی،
[ پنجشنبه 21 فروردین 1393 ] [ 10:36 ق.ظ ] [ محمد برقعی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

در این وبلاگ ما سعیمان بر این است که مطالب دینی مذهبی مثل تاریخ اسلام-قرآن-علوم اسلامی ووو برای شما عزیزان فراهم نماییم
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
سرای مسلمانان
كد لوگوی ما